Tarihçemiz

Islak hava koşullarındaki sürüş performansına olan hayranlığımız 1868 yılında Liege'deki küçük bir dükkan sahibinin öngörüsüne kadar dayanıyor. 

02_History_1868

Kurucumuz: Azimli bir vizyoner

1868'de eski Belçikalı topçu subayı Oscar Englebert, Liege'de kauçuk ürünler satan küçük bir dükkan açtı. Azimli bir vizyoner olan Oscar, bu çok yönlü ve suya dayanıklı malzemenin muazzam potansiyelini fark etti

03_History_entrepeneur_icon

Aile şirketi: Bir yenilikçi tarafından yönetiliyor

Oscar Englebert'in oğlu önderliğinde işler büyüdü ve kısa süre sonra banyo kapaklarından yağmurluklara, önlüklerden eldivenlere kadar suya dayanıklı malzemeler üreten bir fabrikaya dönüştü.


Yenilikçi bir adam olan Oscar Englebert Jnr, başlangıçta bisikletler ve atlı araçlar için lastiklerle denemeler yapmaya başladı. Özellikle de kauçuğun suyu yönlendiren özellikleriyle ilgileniyordu.

04_History_englebert_ad


Bisiklet lastiklerinin başarısının ardından Englebert, otomobil lastiği üretimini de genişletti. Benelüks ülkeleri arasındaki ve Avrupa'daki ilk lastik şirketi oldu.


Marka başarısını portföyüne motor yarış lastikleri ekleyerek ve bu lastiklerle Le Mans'ta tarihi bir galibiyet kazanarak arttırdı. 24 saatlik yarış boyunca lastiklerin tamamını değiştirmeye  gerek kalmadan yarışı tamamlayan ilk lastik oldu.

05_1_History_first_in_europe
05_2_History_first_in_europe
06_History_1914


Uniroyal'in doğuşu

Birinci Dünya Savaşı'ndan hemen önce, Englebert lastiklere yeni bir zig-zag sırt deseni uyarladı. Bu yenilik lastiğin performans için önemli bir fark yaratarak patinajı önlemeye yardımcı oldu. O kadar başarılı oldu ki, 1914 yılına gelindiğinde üretim dört kat artmıştı.

07_History_1950


08_History_UR_Logo


1950'lerin sonlarına gelindiğinde Englebert Tyres, US Rubber'un dikkatini çekti ve işletmelerin güçlerini birleştirmeye karar vermesiyle Uniroyal-Englebert markası doğdu. On yıl içinde ise Uniroyal markasının adının değiştirilmesine karar verildi.

09_History_perfection

We were the first to produce a “rain tyre”, the first to recognise the water-deflecting properties of the directional V-shaped tread and the first to use biomimicry in the development of our Shark Skin Technology.

10_1_History_reddot_award
10_2_History_reddot_award

Bugün hikayemiz tüm hızıyla devam ediyor. Hava şartları farketmeksizin sürüşünüzün keyfini çıkarabilmeniz için lastiklerimizi sürekli olan geliştirmeye devam ediyoruz.

Uniroyal. A brand of Continental.*