Lastik satın alma rehberi

Yeni lastiklerinizi satın almadan önce aklınızma bulundurmanız gereken konular: 

Bulunduğunuz yerin iklimi nasıl?

Yaz lastikleri, kış lastikleri veya dört mevsim lastikleri satın alma kararı, yaşadığınız ve araba kullandığınız yerdeki ortalama sıcaklıklara bağlıdır. Örneğin kışın bulunduğunuz bölgede sıcaklıklar 7ºC'nin altına düşme eğilimindeyse kış veya dört mevsim lastiklerine ihtiyaç duyarsınız. Ancak, kış lastiklerinin yıl boyu kullanıma uygun olmadığını, bu nedenle bir takım yaz lastiğine de ihtiyacınız olacağını unutmayın. Farklı ülkelerde farklı kanunlar geçerli olduğundan Avrupa'nın hangi bölgesinde kış lastiklerinin zorunlu olduğunu öğrenin. Sık sık yağmurda araba kullanacağınız bir yerde yaşıyorsanız, yağmur lastikleri satın almayı da değerlendirebilirsiniz.


Sürüş tarzınız nasıl?

Aracınızla arada sırada kısa yolculuklar mı yapıyorsunuz yoksa tam gaz gidebileceğiniz uzun, spor sürüşlerden mi keyif alıyorsunuz? Ne kadar uzağa ne kadar hızla gittiğiniz lastik seçiminizde belirleyici olacaktır. Örneğin, RainSport 3 hızlı, spor otomobillere uygun bir yaz lastiği iken AllSeasonExpert2 sık araba kullanmayan sürücüler için idealdir.


Nasıl bir araç kullanıyorsunuz?

Bazı lastikler belirli araçlara takıldığında en iyi performansı gösterebilir. Rain Max 2 ve Snow Max 2 van ve hafif ticari araçlar için idealdir, rallye 4x4 street ise SUV ve arazi araçları için tasarlanmıştır. Aracınızın orijinal lastiklerinin markasını, modelini ve tavsiyeleri el kitabından öğrenebilirsiniz, ancak lastik konusunda yapacağınız detaylı araştırmalar daha önemlidir.


Lastikleriniz söz konusu olduğunda sizin için önemli olan şey nedir?

Lastik seçerken dikkate alınması gereken pek çok konu vardır ve bazen sizin için neyin en önemli olduğunu düşünmeniz gerekir. Örneğin, yakıt verimliliği bir öncelik mi? Uzun yıllar kullanabileceğiniz lastikler mi istiyorsunuz? Suda kızaklama güvenliği, viraj dengesi ve sürüş konforu sizin için ne kadar önemli?


Bütçeniz nedir?

Lastik fiyatları farklı olabilir, ancak çoğu zaman ödediğinizin karşılığını alırsınız. Bayinizin tavsiyeleri ile lastiğin yakıt verimliliği, gürültü emisyonu ve ıslak zeminde yol tutuş performansı hakkında bilgi veren AB Lastik etiketlerini karşılaştırabilirsiniz.


Uniroyal. A brand of Continental.*