Nasıl kış lastikleri satın alınmalıdır?

Kışın buz ve karın yoğun olarak görüldüğü soğuk havalarda yola çıkacaksanız uygun lastikleri satın almanız gerekir. Kış lastikleri satın alırken bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.


Kış lastiklerinin avantajları nelerdir?

Kış lastikleri, +7 C sıcaklıklarda dahi esnekliğini korumak üzere özel olarak geliştirilen bir hamur bileşiminden yapılmıştır. Ayrıca, karda ve buzda çekiş gücünü en üst seviyeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır. Sırt bölgeleri yaz lastiklerinden daha derin ve daha geniştir, sırt bloklarında minik kanallar (kılcal kanallar) bulunur.


Kış lastiğini nasıl tanıyabilirim?

Kış lastiklerinde iki sembol bulunur: M+S harfleri ve kar tanesi/dağ logosu. M+S lastiğin çamur ve karda yol tutuşunun daha iyi olduğunu gösterir. Bu sembolü dört mevsim lastiklerde de görebilirsiniz. Üç zirveli dağ ve kar tanesi – 3PMSF – sembolü kış lastiklerinde bulunur. AB Yönetmeliği 661/2009 uyarınca, lastiklerin karda gerekli olan asgari performansı gösterdiğini belirtir.


Tyrewall symbols

Hangi kış lastiğini almam gerektiğini nasıl bilebilirim?

Lastik satın alırken pek çok şeyi dikkate almak gerektiğinden bir uzmana danışmak iyi bir fikirdir. Örneğin:

  • Lastik üreticinizin tavsiyeleri nedir?
  • Hangi şartlarda araç kullanacaksınız?
  • Ne kadar sıklıkla karda ve buzda araç kullanacaksınız ve sıcaklıklar +7 C derecenin altına düşebilir mi?
  • Lastiğin kar tutuşu, suda kızaklama ve yol tutuşu hakkında lastik testleri ne diyor?

Size en yakın Uniroyal bayisini bulun.

Sadece iki adet kış lastiği alarak idare edebilir miyim?

Yasalara aykırı olmasa da, güvenlik sorunlarına yol açabileceğinden kesinlikle farklı lastikler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Hatta bu tehlikeli olabilir, patinaj veya viraj almada sorun yaratabilir.

Ne zaman kış lastiği almalıyım ve kış lastiklerimi ne sıklıkta değiştirmeliyim?

Yaz sonunda henüz sıcaklıklar düşmeden satın almak mantıklıdır. Böylece kış lastiklerini hemen takabilir ve gereksiz saklama maliyetlerini önleyebilirsiniz. Ancak sıcaklıklarda ani bir düşüş yaşandığında açıkta kalmamak için bu işi çok geçe bırakmayın. Her durumda kış lastiklerinizi sıcaklıklar +7 derecenin altına inmeden önce taktığınızdan emin olun.

Kaliteli bir kış lastiği takımı, altı ayda bir değiştirildiğinde 4-5 yıl kullanılabilmelidir.

Bazı ülkelerde yaz ve kış lastiklerinin takılmasının zorunlu olduğunu lütfen aklınızda bulundurun. Daha fazla bilgi için, ‘ Kış lastikleri nerelerde zorunludur? ’ başlıklı yazımızı okuyun.

Uniroyal. A brand of Continental.*