Çevre dostu sürüş için ipuçları

Çevre dostu sürüş artık hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Çevre dostu araçların sayısındaki artıştan da bu anlaşılabilir. 

Çevre dostu sürüş: Nasıl yapabilirim?

Ekonomik sürüş için en önemli ipucu: Yavaş, sabit hızda ve aynı şeritte gitmek. Çünkü hızlanma, vites değiştirme, frenleme gibi sürüşün tüm aşamalarında enerji harcanır. Sürücü olarak enerji tüketimini olumlu yönde etkilemek elinizde. Ani hızlanma, sert frenleme veya geç vites değiştirmekten kaçınmalısınız. Bu tür hareketler, yakıt tüketimiyle birlikte aracın aşınmasını ve yıpranmasını da hızlandırır. Bu yüzden trafiğin "akışında" gidin.

Hızlanırken gaza tam olarak basmayın ve sollamalardan sonra hız kesin. Bu şekilde, sert fren yapmanıza gerek kalmayacağından hızlanma enerjisini boşa harcamamış olursunuz. Özellikle motor freninin veya yakıt kesme sisteminin kullanılması tavsiye edilir. Viteste iken ayağınızı gaz pedalından çekerek bunu yapabilirsiniz. Böylece motor mekanik olarak fren yapar.

Kırmızı ışığın hemen önünde durmak yerine trafik ışıklarına gelmeden önce hızınızı azaltarak motor frenini daha önce de kullanabilirsiniz. Yakıt kesme sistemini devreye aldığınızda otomatik olarak fren yaparsınız. Yeşil ışık yandığında gerekirse hızınızın yavaşladığı noktadan yeniden hızlanabilirsiniz. Böylece kendiliğinden çevre dostu sürüş gerçekleşir. Ayrıca boş viteste trafik ışıklarında beklemek yakıt tasarrufu sağlamaz. Özellikle iyi bildiğiniz yollarda yirmi saniyeden uzun süren kırmızı ışıklarda motorunuzu kapatarak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Uniroyal. A brand of Continental.*