Arabayla kış tatiline çıkmak

Kış tatilleri müthiş eğlencelidir. Gideceğiniz yere ne kadar erken varırsanız o kadar erken eğlenmeye başlayabilirsiniz. Yine de dağa çıkarken karşılaşabileceğiniz zorlukları bilmenizde fayda var.


01_what_to_check

Neleri kontrol etmeliyim?

İlk önce, her şeyin düzgün bir şekilde çalıştığından ve lastiklerinizin yolculuğa uygun olduğundan emin olun. Avrupa'da nerede kış lastikleri zorunludur başlıklı yazımızı okuyarak kış lastiklerine ihtiyacınız olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. Önemli kontroller arasında farlarınız, silecekleriniz ve akünüz yer alır. Aracınızı kışa hazırlama rehberimizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

İkincisi ve çok önemlisi, trafiğe çıkmadan önce bulunduğunuz ülkede geçerli trafik kurallarını dikkatle okuyun. Avrupa'nın her yerinde aynı kuralların geçerli olduğunu varsaymayın.

Aracımı nasıl yüklemem gerekir?

Aracınızı dengeli yüklemeniz ve yük sınırını aşmamanız (özellikle bir portbagaj kullanıyorsanız) çok önemlidir. Sürücünün arka camdan görüşünün net olduğundan emin olun.

Bagajı düzenlerken, ani fren yapmanız gerektiğinde bagajın ileri doğru hareket edebileceğini unutmayın. Bu nedenle, önce ağır eşyaları yüklemenizi ve mümkünse arka koltukların arkasına veya bir bagaj filesine sabitlemenizi öneririz. Bunların üzerine daha hafif yükleri yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz hacmi azaltmak için giysileri ve yumuşak oyuncakları vakumlu torbalara koyabilirsiniz.


Port bagaja ihtiyacım var mı?

Bu tamamen size ve yanınıza ne aldığınıza bağlıdır. Örneğin, kayakları ve kayak sopalarını arabanın içine sıkıştırmaya çalışmaktansa bir kayak kutusu veya uzun bir portbagaj satın almak daha pratik olabilir.

Yanıma başka ne almalıyım?

Yola çıkmadan önce hava durumuna bakarak kar zincirleriyle ilgili yerel yönetmeliklerin neler olduğunu öğrenin (bazı bölgelerde zorunludur).

Tatiliniz sırasında her sabah camlarınızı kazımakla uğraşmamak için ön cama bir kar/buz önleyici örtü koymak da mantıklıdır. Daha fazla ipucu: Camlarınızı bir buz çözücü ve cam silecekleri ile temizlemek için silecekleri bir yönde hareket ettirin, ardından durdurun ve temiz bir bezle silin. Böylece pisliğin ileri geri sürtünerek camınızı çizmesini önleyebilirsiniz.

Çocuklar uzun yolculuklarda sıkılırlar, bu yüzden yanınıza eğlenceli oyuncaklar almayı unutmayın. Tabletler hayat kurtarabilir!

Ve hayat kurtarıcılardan bahsetmişken, bir kış acil durum kitinde nelerin bulunması gerektiğini öğrenin.

 

Yolculuk sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Dağ yolundan giderken büyük ihtimalle birçok tünelden geçersiniz. Hız sınırına uymaya ve öndeki araçla aranızda güvenli bir mesafe korumaya özen gösterin. Tünellerde yaşanan kazalar, uzun kuyruklara yol açan ciddi sorunlar doğurabilir.

Tünelde trafikte sıkışırsanız kirlilik ve havalandırma konusuna dikkat etmeniz gerekir. Bu durumda yapılacak en iyi şey motorunuzu durdurmaktır. Herhangi bir nedenle aracınızı terk etmeniz istenirse, acil durum ekiplerinin gerektiğinde müdahale edebilmesi için aracınızın anahtarını üzerinde bırakmalısınız.

Güneş gözlüklerinizi de yanınıza almanız gerekebileceğini unutmayın. Tünelde hava karanlık olsa da, sizi çok parlak bir gün ışığı ve beyaz karlar bekliyor olabilir.

Köprü, üst geçit veya orman yollarından geçerken ayrıca dikkat edin. Bu tür yerler buza karşı son derece hassastır, bu nedenle hız keserek fren mesafelerinizi uzatın.

Daha fazla bilgi için buzlu havada sürüş ve karlı havada sürüş başlıklı yazılarımızı okuyun.

Uniroyal. A brand of Continental.*