Suda kızaklama nedir?

Lastiklerinizin önünde, aracınızın ağırlığının tahliye edebileceği hızdan daha hızlı bir şekilde su biriktiğinde suda kızaklama meydana gelir. Bunun sonucunda lastiğin altında oluşan su basıncı, kauçuk ve yol yüzeyi arasında ince bir su tabakası yaratır.


Neden tehlikeli?

Bu ince su tabakası, yol ile lastiğinizin arasına girerek aracınızın yolla teması kaybedip kontrolden çıkmasına neden olur. Suyun derinliği ve hızınız arttıkça suda kızaklama ihtimali yükselir. Yol tutuşu olmadan aracı durduramaz veya yönlendiremezsiniz.


Suda kızaklamaya yol açan faktörler nedir?

Hız, suda kızaklamaya en büyük katkısı olan faktördür, çünkü lastikleriniz yerle temasını kesmeden önce suyu uzaklaştıracak zamanı bulamaz. Bunla birlikte tek faktör hız değildir. Diğer faktörler:

  • Sırt tasarımı. Bazı sırt desenleri suyu diğerlerinden daha etkili bir şekilde yönlendirir. Örneğin, RainSport 3 ve RainExpert 3 lastiklerimiz ıslak yolda etkili bir performans göstermek üzere tasarlanmıştır.
  • Lastik ebatı. Temas alanının büyüklüğü, örneğin yol ile temas eden lastiğin ebatı ve şekli suda kızaklama riskini doğrudan etkiler. Yüzey alanı ne kadar fazla ise risk o kadar azalır.
  • Diş derinliği. Lastikleriniz aşındıkça diş derinlikleri azalır ve suyun uzaklaştırılması için daha az alan kalır.
  • Lastik basıncı. Farklı nedenlerden dolayı, hava basıncı düşük veya yüksek lastikler suda kızaklama riskini artırabilir.
  • Suyun derinliği. Su ne kadar derinse lastiklerinizin yol tutuşunu koruması o kadar zorlaşır.
  • Suyun kompozisyonu. Yağ, toprak, tuz ve ortam sıcaklığı gibi faktörler zemindeki suyun yoğunluğunu etkileyebilir.
  • Aracın güç aktarma organları Bazı durumlarda 4 çeker araçlar suda kızaklamaya 2 çeker araçlardan daha fazla meyillidir.
  • Aracın ağırlığı. Araç hafifledikçe suda kızaklama ihtimali artar.
  • Yol koşulları. Engebeli zeminlere kıyasla düz yolda suda kızaklama olasılığı daha yüksektir.

Suda kızaklama olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Çeker tekerlekleriniz çekişini kaybettiğinde, patinaja başlar, motor devrinde bir artış ve hız göstergesinde yanlış bir değer görünür.

Viraj alırken ön tekerleklerinizde çekişi kaybederseniz aracınız viraj dışına sürüklenir. Arka lastikleriniz çekiş kaybettiğinde yana savrulursunuz. Dört lastiğiniz birden çekiş kaybederse aracınız düz bir çizgide kayar. O anda dönüş yapıyorsanız virajın dışına savrulursunuz. Lastiklerden biri yeniden çekiş kazandığında lastiğin olduğu yöne doğru ani bir sarsılma hissedebilirsiniz.

Suda kızaklama en çok ne zaman ortaya çıkar?

Su birikintileri veya durgun suların içinden geçerken genellikle suda kızaklama meydana gelir. Su birikintilerinin ne kadar derin olduğu her zaman kolay anlaşılamaz, bu yüzden çok yağış olduğunda daima hızınızı azaltın.

Su birikintileri genellikle kaldırım boyunca yol kenarlarında oluşur. Bu nedenle yağışlı havalarda aracınızla yolu veya şeridi ortalayın.

Önünüzdeki araçların lastik izlerini takip edin. Öndeki aracın lastikleri, sizden önce yerdeki suyun çoğunu dağıtmış olacaktır.

Elektronik stabilite kontrol sistemleri neden suda kızaklamayı önlemez?

Elektronik stabilite kontrol sistemleri sadece yol ile temas halindeyken çalışır. Patinajı önlemeye yardımcı olsalar da, lastik yeniden çekiş kazandıktan sonra suda kızaklamayı önlemeye yardımcı olamazlar.

Ayrıca hızınızı yavaş yavaş ve manuel olarak düşürmeniz gerekebileceğinden, ıslak veya buzlu yollarda hız kontrol sistemini asla kullanmamalısınız.


Neden Uniroyal lastikleri suda kızaklamaya karşı korumada bu kadar iyi olarak biliniyor?

Yağmur lastiğini icat ettiği 1969 yılından bu yana Uniroyal'in tasarımcıları ve mühendisleri yağışlı hava teknolojisine öncülük etmişlerdir. Örneğin RainSport 3 ve RainExpert 3 lastiklerimizde kullanılan Shark Skin Teknolojisi (SST), verimli ve hızlı bir şekilde suyu tahliye ederek suda kızaklama riskini azaltır.


Uniroyal. A brand of Continental.*