Viraj esnasında ortaya çıkan fiziksel kuvvetler

Lastik tasarımının fiziksel kuvvetler üzerinde düşündüğünüzden daha fazla etkisi vardır. Mühendisler yol tutuşunu etkileyen tüm kuvvetlerin tam olarak farkında olarak güvenliği, yakıt verimliliğini, aşınma ve yıpranmayı ve performansı göz önüne almalıdır.


Viraj kuvveti nedir?

Önemli bir lastik dinamiği viraj kuvvetidir. Adından anlaşılacağı üzere, viraj kuvveti lastiklerinizin her dönüşünde ortaya çıkan yanal kuvvettir. Bu kuvvet, karşı konulmadığında aracı yolundan çıkaracak merkezkaç kuvvetine eşdeğerdir. Viraj kuvveti, merkezkaç kuvvetine karşı koyarak viraj esnasında lastiklere yolu kavrama gücünü verir.

Viraj alırken lastiklerin şekil değiştirdiğini fark edeceksiniz. Direksiyon açısı yeterli miktarda ön ve arka yanal kuvvet oluşturduğunda sırt bloklarında bu deformasyon meydana gelir. Sola doğru viraj kuvveti lastiğin sağa kaymasına yol açacaktır.

Viraj kuvvetini neler etkiler?

  • Hız: Hız ne kadar yüksekse viraj kuvveti o kadar yüksek olur. Bu nedenle, aracınızın üreticisinin önerdiği hız sınıfındaki lastikleri takmanız önemlidir.
  • Ağırlık: Ağırlık arttıkça viraj kuvveti de artar. Aracınızı aşırı yüklemediğinizden ve lastiklerinizin uygun yük aralığında veya endeksinde olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için araç el kitabınıza bakın.
  • Yol koşulları: Viraj kuvveti kötü hava şartlarından etkilenir. Özellikle kar ve buz, hızla seyreden lastiklerin dönerken kaymasına neden olabilir. Dört mevsim ve kış lastikleri bu riski azaltmak üzere tasarlanmıştır.
  • Lastik genişliği, ebatı ve basıncı: Bunlar lastik sırtı ve yol arasındaki temas alanı ile yakından ilgilidir. Temas alanı arttıkça viraj kuvveti de artar.

Hangi lastiklerin viraj kuvveti en iyidir?

Düşük profilli ve yapışkan sırt hamuruna sahip lastikler en iyi viraj alma kuvvetine sahiptir. Sürücüler tarafından genellikle duyarlı olarak tanımlanan bu lastikler, spor otomobiller ve sedanlar gibi performans otomobilleri için idealdir. Sırt desenleri, özellikle hızlı viraj alırken yolu sıkıca kavrar.

Nasıl en güvenli şekilde viraj alınabilir?

Ne kadar hızlı viraj alırsanız, lastiklerinize o kadar fazla yük bindirirsiniz. Onları çok fazla zorlarsanız patinaj yaparak kontrolü kaybedersiniz. Bir yandan yavaşlarken diğer yandan virajları mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde almanız gerekir. Bunu yapmanın bir yolu, şeridinizin tüm genişliğini kullanarak mümkün olan en geniş açıyla viraj almaktır. Ancak, yasal olmadıkça merkez hattı geçmemeniz ve size yaklaşan nesneleri tam olarak görebilmeniz önemlidir.

Viraja yaklaşırken dikiz aynanıza bakarak hızınızı güvenli bir seviyeye düşürün. Lastikleriniz hala düz yöndeyken vitesi düşürün. Böylece virajdan çıkarken hızlanabilirsiniz.

Viraja yumuşak bir şekilde girin ve viraj ortasını geçerken yavaşça gaza basın. Virajlarda mümkün olduğunca fren yapmaktan kaçının. Lastikleriniz viraj ve fren esnasında zaten çok sayıda kuvvetle karşı karşıya kaldığından aracınızın dengesi bozularak kayma gerçekleşebilir.


Uniroyal. A brand of Continental.*