Yeni lastikler: Aracınız için ideal değiştirme zamanı

Lastiklerin ne zaman değiştirilmesi gerekir? Pek çok sürücü bu soruyu kendine sorar. Sonuçta, doğru lastikler, aracınızı güvenle kullanmanızda ve yakıt tasarrufu sağlamanızda önemli bir rol oynar. Mevsim geçişlerinde lastikleri değiştirmek önemlidir: Bahar geldiğinde lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerekir? Aynı şekilde yaz lastiklerinizi ne zaman kış lastikleri ile değiştirmeniz gerekir? Diğer yandan, lastiklerin aşınması ve yıpranması, diş derinliği ve yaşı gibi temel konular da lastik değişimine neden olabilir.

Lastik aşınma limiti: Ne zaman yeni lastikler gerekir?

Diş derinliği belli bir seviyenin altına indiğinde lastikler aşınma limitlerini aşmış demektir. Bu durumda, kesinlikle yeni lastiklerin zamanı gelmiş demektir. Yasaların öngördüğü minimum diş derinliği 1.6 milimetredir. Uniroyal, bu sınırın yaz lastikleri için en az 3 milimetre ve kış lastikleri için en az 4 milimetre olmasını tavsiye ediyor.

Lastik basıncı çok düşük olduğunda da lastiklerin aşınma hızı artar. Lastik basıncının çok düşük yerine çok yüksek olması tercih edilir. Tavsiye edilen basıncın yaklaşık 0,3 bar üzerine kadar çıkılabilir. Düşük lastik basıncı aşınma ve yıpranmayı artırır. Ayrıca her 100 kilometrede yarım litreye kadar yakıt tüketimi artar.

Düzensiz aşınma, yeni lastiklere ihtiyaç olduğunun bir başka işaretidir. Bu, lastiğin genelinde diş derinliğinin yeterli, ancak bazı bölgelerde yeterli olmadığı anlamına gelir. Bunun farklı nedenleri olabilir ve genellikle görülen aşınma türünden anlaşılabilir. Lastiğin yalnızca bir kenarında aşınma görülüyorsa, lastikleriniz sürüş yönüne paralel dönmüyor demektir. Bu hatalı rot balans ayarı veya statik ya da dinamik bir dengesizlikten kaynaklanabilir. Bunun yaygın bir nedeni de park esnasında kaldırıma çarpılmasıdır. Tekerlek rulmanları arasında çok fazla boşluk veya arızalı amortisör de düzensiz aşınma ve yıpranmaya neden olabilir.

Çivi gibi lastiğe batarak iç yapısına zarar verebilecek yabancı cisimlere de dikkat edin. Ayrıca lastiklerinizde normal olmayan bir şeye rastlarsanız harekete geçmeniz gerekir. Delinme veya kesilme nedeniyle oluşan çatlamalar ve dış yanaklarda görülen bombeler buna dâhildir. Yolda bulunan engellerin üzerinden geçildiğinde bu tür hasarlar oluşabilir. Bu, lastiğin dengesini sağlayan tellerin kopmasına neden olur.

Uniroyal. A brand of Continental.*