Buzlu yolda sürüş

Buz pateni ve buz hokeyinin bu kadar popüler olmasının haklı bir nedeni var, buz üzerinde hızla kaymak çok eğlencelidir. Ama bir arabanın içindeyseniz ve yol buzla kaplıysa bu o kadar da eğlenceli olmaz.

Karda ve buzda sürüş arasında pek çok benzerlik vardır. Örneğin, her iki durumda da yavaş gitmek, ani hızlanma veya fren yapmamak gerekir. Bununla birlikte, buzlu yolda araba kullanırken bazı noktaları da dikkate almanız gerekir.

01_precaution_icon

Genel önlemler

İlki, gerçekten arabayla çıkmanızın gerekli olup olmadığıdır. Buzlu yollar son derece tehlikeli olabilir, bu nedenle yola çıkmadan önce bunun olası bir kazanın maddi ve manevi bedeline gerçekten değip değmeyeceğini sorgulamanızı öneririz.

Radyo dinleyin. Genellikle tehlikeli bölgeler olup olmadığını bildiren hava tahminleri dışarı çıkıp çıkmamaya karar vermenize yardımcı olabilir.

Önceden yola çıkmışsanız buzun bir sorun olup olmayacağını bilemeyebilirsiniz.

Kar ve buz arasındaki en büyük farklardan biri, karın kolaylıkla fark edilmesidir. Diğer yandan, gizli buzlanma yolun rengini değiştirmediğinden çoğunlukla çok geç olana kadar varlığını fark etmeyebilirsiniz. Bu durumda aracınızın termometresinden faydalanmak iyi bir fikirdir. Dış ortam sıcaklığı donma noktasına yakın bir seviyedeyse daha dikkatli olmanız gerekir.

Buzu tespit etmenin bir diğer yolu da çevrenizdeki sürücüleri izlemektir. Kayan veya yoldan çıkan arabalar görürseniz muhtemelen buzlu bir alana girmişsinizdir.

Sinirlerinizin gerildiğini hissederseniz aracınızı kenara çekin ve sıcaklığın yükselmesini bekleyin ya da alternatif bir ulaşım yöntemi deneyin.

Buzlu yolda sürüş

  • Buzlu havalara hazırlıklı olmak için ortam sıcaklığına dikkat edin
  • Buzdan etkilenip etkilenmediklerini görmek için gözünüz diğer sürücülerin üzerinde olsun
  • Hava tahminlerini dinleyin ve riskli bölgelere girmeyin
  • Yavaş ve dikkatli gidin
  • Önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi artırın
  • Aracınız kayarsa, arka tarafın hareket yönüne doğru direksiyonu kırın


Uniroyal. A brand of Continental.*