Kar zincirlerini takma ve kullanma

Çoğu otomobil, SUV ve kamyona kar zinciri takılabilir. Karda ve buzda çekiş gücünü büyük ölçüde artırdıklarından geçici bir çözüm olarak yaz lastiklerine takılabilirler.


Mesela, havanın normal sürüş koşullarınızdan daha soğuk ve buzlu olduğu bir kayak merkezine gidiyorsanız kar zinciri takmak işe yarar. Bununla birlikte, araba kullandığınız yerde geçerli trafik yönetmeliklerini kontrol etmeniz önemlidir, bazı ülkeler kış lastiklerinin, bazıları ise kar zincirinin kullanılmasını şart koşabilir. Aynı şekilde, kar zinciri yol yüzeylerine zarar verebileceğinden, minimum kar yağışı sınırlarına tabi olabilir.

Kanunen izin veriliyorsa, kar zincirlerinin takılmasını ve kullanılmasını bilmeniz gerekir.

01_icon_snowchain

Doğru zincirleri almak

İlk olarak, aracınız için doğru zincirleri satın aldığınızdan emin olun. Ayrıntıları üretici el kitabında bulabilirsiniz. Kar zincirlerinin bazı araçlara uygun olmayabileceğini unutmayın. Lastik ile çamurluk /süspansiyon arasında yeteri kadar bir boşluk yoksa bir kar çorabı satın almanız veya aracınızın marka ve modelinize uygun bir kar zinciri yaptırmanız gerekebilir.

Jantın arkasında yol yüzeyi ile çamurluk arasındaki boşluk yeterliyse lastiklerinizin ebatına ve aracınızın ağırlığına/gücüne uygun zincir satın alabilirsiniz.

Kar zincirleri çift olarak satılır ve genellikle çeker tekerleklere takılır. Tavsiye için yine üretici el kitabına bakabilirsiniz. Kimileri bir çift zincirin yeterli olduğunu düşünse de yanınızda iki çift bulundurmanız daha iyi olacaktır.

Kar zincirlerini takarken ve kullanırken kontrol listesi

  • Aracınızın kar zincirine uygun olup olmadığını kontrol edin
  • Zincir takmayı planladığınız bölgedeki yönetmelikleri araştırın
  • Yola çıkmadan önce zincirlerinizi takıp çıkarın
  • Sarsıntısız ve yavaş araba kullanın (en fazla 30 mph)
  • Zincirlerinizde bir hasar olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin, kullandıktan sonra temizleyin ve kurulayın.
Uniroyal. A brand of Continental.*