Yaz mevsiminde kış lastikleri

Her altı ayda bir lastikleri değiştirmek maliyetli olabilir, ancak bazı ülkelerde bu zorunludur. Öyleyse bu neden yapılmalıdır? Neden yazın kış lastikleri veya kışın yaz lastikleri kullanılmaz?


Aslında tasarımları ve hamur bileşimleri birbirinden tamamen farklıdır, kış lastikleri sıcak havalar için ne kadar uygun değilse, yaz lastikleri de çok düşük sıcaklıklarda güvenliği o kadar tehlikeye atabilir

Kış lastiklerini yazın kullanmanızda ne gibi bir sorun var?

Kış lastikleri +7 C derecenin altındaki sıcaklıklarda esnekliğini korumak üzere tasarlanmıştır. Derin sırt desenleri, kar ve çamur için optimize edilmiştir, sırt blokları ise yağışlı ve soğuk havalarda çekiş gücünü artırmak üzere geliştirilmiştir. Soğuk havalarda rakipsizdirler. ‘Kış lastikleri nedir?’ başlıklı yazımızı okuyun.

Ancak, sıcaklıklar +7 C derecenin üzerine çıktığında, yaz lastikleri daha doğru bir seçenektir. Yaz lastiklerinin hamurunda daha az doğal kauçuk bulunduğundan daha yumuşak ve tutucudurlar, bu özellikleriyle ılık havalarda ıslak ve kuru yol tutuşları daha iyidir.

Kış lastiklerinin buzlu yollarda gösterdiği daha yüksek yuvarlanma direnci, sıcak havalarda daha fazla aşınma ve yıpranmaya neden olarak sürüş performansını olumsuz etkiler. Buna karşılık, yaz lastiklerinin daha düşük yuvarlanma direnci yakıt tüketimini iyileştirir.

Son olarak, sıcak havalarda yaz lastiklerinin durma mesafeleri, soğuk havalarda ise kış lastiklerinin durma mesafeleri daha kısadır. Kış lastiklerinizi daha ılık havalarda veya yaz lastiklerinizi daha soğuk havalarda kullanıyorsanız bu noktaları aklınızda bulundurmanız önemlidir. Ayrıca fren performansları da bu sıcaklıklar için özel olarak üretilen lastikler kadar etkili olmayacaktır.

Yaz aylarında kullanılan kış lastikleri

  • Kış lastikleri 7 C dereceden yüksek sıcaklıklarda düşük performans gösterir.
  • Daha az ekonomiktir.
  • Daha az verim sergiler.
Uniroyal. A brand of Continental.*