Lastik nasıl değiştirilir?

Lastiğinizin daima profesyonel bir Uniroyal bayisi tarafından değiştirilmesini tavsiye ederiz, ancak yine de lastiğinizi kendi kendinize değiştirmek konusunda kararlıysanız, bunu güvenli bir şekilde nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir.


Başlamadan önce

Öncelikle, yoğun trafikten uzakta, güvenli, düz bir alanda olduğunuzdan emin olun. Otoyolda lastiğiniz patlarsa emniyet şeridinde değiştirmeye çalışmayın - bu çok tehlikelidir. Yol yardımını çağırmak çok daha güvenlidir.

Güvenli bir bölgede olduğunuzu varsayarak yanınızda bulunan ekipmanı ve neler yapabileceğinizi kontrol edin. Örneğin, aracınızda doğru ebatta bir stepne, geçici bir dar stepne veya bir lastik tamir kiti mi bulunuyor? Yedek lastiğin diş derinliği ve havası yeterli mi?


Doğru ebatta lastik

Lastiği değiştirmeye başlamadan önce aracınızın el kitabını okuyun. El kitabında aracınızın markası ve modelinin özellikleri, araçta bulunan ekipmanlar ve krikonun nereye takılacağı gibi bilgiler yer alır. Bu son nokta çok önemlidir.

Araçtaki yolculardan dışarı çıkmalarını isteyin, motoru durdurun ve dörtlülerinizi yakın. El frenini çekin ve aracı birinci vitese (veya otomatikse park vitesine) takın. Krikoyla kaldırdıktan sonra aracınızın kaymasını önlemek için, patlak lastiğin çaprazındaki tekerleğin altına bir takoz koyun. Takozunuz yoksa büyük bir taş veya kütük de aynı işi görecektir.

Teknik bilgiler için daima üretici el kitabına bakınız.

Aracınızda şunların olup olmadığını görebilirsiniz:

1. Doğru ebatta yedek lastik

2. Geçici bir ‘dar’ stepne

3. Lastik tamir kiti

4. Bijon somunu

5. Krikonun tam olarak konması gereken yer

6. Gerekli lastik basıncı

7. Lastik değişiminden sonra uyarı ışıklarına gerek olup olmadığı.

Uniroyal. A brand of Continental.*