Lastik basıncı nasıl ölçülür?

Güvenliğiniz, konforunuz ve lastiklerinizin uzun ömürlü olması için lastiklerinizin basıncını düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Basıncı fazla ya da az olan lastikler sürüş kalitesini ve yakıt tüketimini etkileyebilir.


Lastiklerin havası gerçekten bir gecede inebilir mi?

Evet. Genellikle bu durum, gündüz ve gece sıcaklıkları arasında büyük fark olduğunda ortaya çıkar. Lastiklerin havası sıcak olduğunda genişler ve basınç artar. Hava soğuduğunda ve büzüştüğünde basınç azalır. Uzun süreliğine yüksek hızla seyrettiğinizde de hava genleşir.


Lastiklerimin havası fazla ya da az olduğunda ne olur?

Lastikleriniz, belirli bir PSI seviyesinde (inç kare başına pound) yol yüzeyi ile optimum temas sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Lastiklerinizin havası fazla olduğunda yol teması azalır ve bu aracın güvenliğini, kilometresini ve performansını etkiler. Bu durumda lastikleriniz düzensiz bir şekilde aşınacak ve yola devam etmenizi tehlikeli hale getirecektir.

Lastiklerinizin havası yetersiz olduğunda ise aracınızın yuvarlanma direnci ve yakıt tüketimi artacaktır. Ayrıca aracınızın kontrolü azalacak, lastikleriniz delinmelere daha duyarlı hale gelecek, fren mesafeniz ve patinaj riskiniz artacaktır.

Aşırı ve düşük hava basıncı yol tutuşunu nasıl etkiler?


Doğru lastik basıncını nerede bulabilirim?

Lastiğinizin doğru basıncını (PSI veya BAR cinsinden) aracınızın el kitabında bulabilirsiniz. Bu bilgi, sürücü kapısının iç tarafına yapıştırılmış bir etikette de yer alır. İkisini de bulamazsanız aracınızın plakasını bir online arama aracına girebilirsiniz.

Lastiklerinizin basıncını iki haftada bir ve uzun yolculukların öncesinde ve sonrasında kontrol etmenizi öneririz. Bazı araçların gösterge panelinde lastiklerinizin basıncı düştüğünde haber veren bir uyarı ışığı bulunur.

Lastiklerimin basıncını nasıl kontrol ederim?

Lastiklerinizin basıncını, lastikleriniz soğukken, sabah ilk iş olarak veya araç en az iki saat hareketsiz kaldıktan sonra kontrol etmek en iyisidir. Ancak, lastik basıncı uyarı ışığı yandığında veya lastiğinizin indiğini fark eder etmez müdahale etmeniz daha önemlidir.

Evde kullanmak üzere bir basınçölçer ve pompa satın alabilirsiniz, neredeyse tüm benzin istasyonlarında kaliteli modellerini bulabilirsiniz.

Uniroyal. A brand of Continental.*