Lastik uzmanı

Lastiğin çevresi: Neye izin verilir?

2019_Uniroyal_Abrollumfang_Grafik

İsterseniz yakıt tasarrufu yapmak için isterseniz sadece estetik nedenlerle, bazen farklı bir lastik boyutuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi

Sezonluk lastiklere kıyasla, dört mevsim lastikler nasıl bir alternatif?

2019_Uniroyal_Allwetterreifen_Grafik

Dört mevsim lastiklerinizi yıl boyu hem yaz hem de kış aylarında kullanabilirsiniz. Sezonluk lastiklere alternatif olarak bazı avantaj ve dezavantajları vardır. Peki, dört mevsim lastiklerin faydaları nelerdir?

.

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin ortalama kullanım süresi ne kadardır?

2019_Uniroyal_Reifenalter_Grafik

Lastiklerin kullanım süresi ne kadardır, aracımın lastiğinin daha uzun ömürlü olmasını nasıl sağlarım, ne zaman yeni lastik almalıyım gibi soruları birçok sürücü sürekli düşünmektedir.

Daha Fazla Bilgi

Binek lastiklerde kullanılan malzemeler: Lastik hangi bileşenlerden oluşur?

Mevsime ve çevreye göre farklı lastikler kullanırız. Bu farklar, örneğin diş derinliği gibi ayırt edicidir. Ancak başka alanlarda bu farkları görmek daha zor olabilir, hatta hiç fark edilmeyebilir

Daha Fazla Bilgi

Ön ve arka lastikler için planlı rotasyon ve değişiklik

Planlı rotasyon ve değişiklik yapmadığınızda lastiklerinizin ömrü kısalır. Araba kullananlar lastiklerinin yerini düzenli aralıklarla değiştirmeyi unutmamalıdır. Lastikleri bir bayide mi yoksa kendiniz mi değiştireceğinizin tercihi size aittir. 

Daha Fazla Bilgi

Lastik yüz indeksi – Lastik yüz indeksi nedir?

2019_Uniroyal_Tragfähigkeitsindex_Grafik

Yük kapasitesi endeksi veya lastik yük sınıfı olarak da bilinen lastik yük endeksi; bir lastiğin maksimum yük kapasitesini, yani mutlak taşıma kapasitesini belirtir. Bu bilgiyi lastiklerinizin üzerinde bulabilirsiniz. Peki lastik yük endeksi nasıl hesaplanır?

Daha Fazla Bilgi

Aracınızda lastik değiştirme kiti bulundurun

Yolda lastiğiniz delindiğinde profesyonel bir yol yardım hizmetini çağırmadan önce, güvenliğinizi sağladığınız ilk fısatta durmanızı tavsiye ederiz. Sizi ve etrafınızdaki kişileri riske atmadan lastiğinizi değiştirmeye veya onarmaya çalışın. Bir delinme durumunda lütfen Karayolları Kanununa uyduğunuzdan ve gerekli ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun.Daha Fazla Bilgi

Lastik yaşının ve diş derinliğinin önemi

Yıl içerisinde az kilometre yapıyorsanız yıllar geçtikçe lastiklerinizin diş derinliğinin azalmadığını fark edebilirsiniz. Ama bu lastiklerinizle yola çıkabileceğiniz anlamına gelmez.


Daha Fazla Bilgi

Yaz ve kış lastikleri arasındaki fark nedir?

03_snow_tyre

Pek çok kişi, özellikle de ılıman olmayan hava şartlarında yaşayanların, biri yaz ve diğeri kış için olmak üzere iki takım lastiğe sahip olmaları bir zorunluluktur. Peki yaz ve kış lastikleri arasındaki fark nedir?


Daha Fazla Bilgi

Kış lastiği nedir?

Bazı ülkelerde soğuk havalar başladığında yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçmeniz zorunludur. Peki, kış lastikleri nasıldır ve niye bazı yerlerde zorunlu, bazı yerlerde zorunlu değildir?


Daha Fazla Bilgi

Kış lastiklerinin sırt yapısı

Kış lastiği yaz lastiğinden görsel olarak üç şekilde ayırt edilebilir: kış lastiğinin dişleri daha derindir, sırt deseni farklıdır ve ilave yanak işaretleri bulunur.


Daha Fazla Bilgi

RainSport 3 lastiklerini aracınıza nasıl takabilirsiniz?

02_How_to_fit_your_Rainsport

RainSport 3 ve RainExpert 3 lastiklerinin akış yönü optimize edilen benzersiz bir sırt tasarımı vardır. 

Daha Fazla Bilgi

Kaç farklı sırt deseni var?

01_directional_treads

‘Simetrik’ ve ‘yönlü’ sırt desenleri gibi kavramları duymuş olabilirsiniz. Ama bunlar ne ifade eder? Ve RainSport 3 lastiklerimizde olduğu gibi ‘su akış yönü optimize edilen asimetri’ tam olarak ne demektir?


Daha Fazla Bilgi

Lastik ebatı ne demektir?

Bilmeyenlere bir lastiğin yanağında bir dizi birbiriyle bağlantısız sayı, harf ve sembol var gibi gelebilir. Lastik ebatı bunların arasına gizlenmiştir. Fakat bu nedir ve ne anlama gelir?


Daha Fazla Bilgi

Eski veya kullanılmış lastiklerin imhası

Uniroyal lastikleri uzun ömürlüdür. Hasar almadıkları müddetçe lastiklerinizle on binlerce kilometre sorunsuz ve güvenli yolculuk yapabilirsiniz. Fakat, en iyi lastiklerin dahi bir kullanım ömrü vardır.


Daha Fazla Bilgi

Lastiğin bileşenleri

Binek lastikler, kompleks mühendislik çalışmalarının bir ürünüdür. 

Daha Fazla Bilgi

Lastik hız sınıfları

Lastik hız sınıfları, bir lastiğin yasal olarak onay verilen maksimum hızını gösterir. 

Daha Fazla Bilgi

Karlı zeminde çekiş gücü

Çekiş gücü “bir jantın veya lastiğin zemine kaymadan tutunma becerisi” olarak tanımlanır. Kar gibi kaygan zeminlerde bu özellikle önemlidir.


Daha Fazla Bilgi
Uniroyal. A brand of Continental.*