Karlı zeminde çekiş gücü

Çekiş gücü “bir jantın veya lastiğin zemine kaymadan tutunma becerisi” olarak tanımlanır. Kar gibi kaygan zeminlerde bu özellikle önemlidir.


Çekiş gücü neden önemlidir?

Lastikleriniz; aracınızdaki enerjiyi yol yüzeyine aktarmaktan sorumludur. Çekiş gücü arttıkça yol tutuşu da artar.

Lastiğin çekiş gücü dendiğinde, hem kuru hem de ıslak yolda kavrama kabiliyeti test edilir ve ölçülür. Çünkü bazı lastik sırtları ve hamur bileşimleri kuru zeminde, bazıları ise ıslak ve soğuk hava şartlarında daha iyi performans gösterir.

Çekiş gücünü korumak, buzun ve karın yol yüzeyini kayganlaştırdığı ve kavramayı zorlaştırdığı kış aylarında zordur.


Çekiş gücünü hangi faktörler etkiler?

Çekiş gücü, yol yüzeyine temas eden lastiğin alanı dahil, pek çok faktörden etkilenir. Kısacası, lastik genişledikçe kapladığı alan ve çekiş gücü artar. Ancak lastiğin kesit oranı (lastiğin genişliğinin yüksekliğine oranı), sırt deseni, hamur bileşimi ve lastik basıncı gibi diğer faktörler de çekiş gücünü etkiler.

Büyük lastiklere geçmek (orijinal lastik ve jantları daha büyük çaplı ve dar yanaklı lastiklerle değiştirmek) kesit oranını etkileyerek temas alanını genişletir. Aynı durum geniş bloklu sırt desenleri için de söz konusudur. Daha yumuşak bir hamur bileşimi ve/veya daha düşük lastik basıncı da teması artırır.


Kış lastiklerinin çekiş gücü neye bağlıdır?

Uniroyal MS plus 77 (binek) ve SnowMax 2 (van/ kamyon) lastikleri kış mevsimi için tasarlanmıştır. Geniş, sert omuz bloklarının yer aldığı geniş sırtlarında kış mevsiminde kar biriktirmeden dışarı atarak lastiğin yol tutuşunu iyileştiren kılcal kanallar (dar kanallar) bulunur.

MS plus 77 lastiğinin özel silika hamuru, lastiğin yol yüzeyine kenetlenmesini sağlayarak kavramayı artırır. SnowMax 2'nin V şeklindeki yönlü sırt deseni karlı ve buzlu zemin üzerinde daha iyi kontrol ve yol tutuşu sağlar.

Güvenliği en üst seviyeye çıkarmak için, kışın büyük ebatta lastik kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kış lastiklerinin kavrama gücü nereden gelir?

Kış lastiklerinin hamuru, diğer lastiklerden daha fazla doğal kauçuk içerdiğinden, sıcaklıklar 7ºC derecenin altına indiğinde dahi esnekliğini korur. Bu kauçuk bileşiminin cam geçiş sıcaklığı yaz veya dört mevsim lastiklerine kıyasla daha düşüktür. Cam geçiş sıcaklığı, lastik gibi bir polimerin özelliklerini değiştirerek sert ve kırılgan hale geldiği sıcaklığı ifade eder. Bu yüzden kışın dışarıda kalan plastikler kolayca çatlar. Soğuk havalarda diğer lastikler sertleşirken, kış lastikleri esnekliğini korur, bu sayede yol ile daha fazla temas sağlanır, lastiğin altında daha az kar birikir ve çekiş gücü iyileşir.

Daha yumuşak hamurlar durma mesafesini önemli ölçüde azaltırken daha derin ve dar sırt blokları yol yüzeyindeki engebelere göre kolaylıkla esneyerek kavramayı güçlendirir.

Diş derinliği ve desenin etkisi nedir?

Daha derin dişlere sahip olan Uniroyal MS 77 Plus veya Snow Max 2 gibi kış lastikleri, sırt bölgesine kuru karın dolmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sıkışmış kar, derin karda çekiş gücünü ve karın kar ile sürtünmesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Her şey, buzun donma ve erime noktalarının sıcaklık ve basınca bağlı olduğu gerçeğiyle ilgilidir. Bir kartopunu gözünüzde canlandırırsanız kar üzerine baskı uyguladığınızda sertleşen kar birbirine tutunur. Bir lastik, sırt bölgesinde çok fazla kar tuttuğunda da aynı durum meydana gelir ve çekişi artar.

Ayrıca, sırt bloklarında açılan küçük kılcal kanallar suyun, sulu karın ve ince karın parçalanıp dağılmasını sağlar. Lastik döndüğünde bu kılcal kanallar karın içine girer. Lastik esnedikçe kanallar açılarak karı ve buzu yakalayıp küçük parçalara ayırır.  

Uniroyal. A brand of Continental.*