Kış lastiklerinin sırt yapısı

Kış lastiği yaz lastiğinden görsel olarak üç şekilde ayırt edilebilir: kış lastiğinin dişleri daha derindir, sırt deseni farklıdır ve ilave yanak işaretleri bulunur.


Yanak işaretleri

Bilmeyen biri için, bir kış lastiğini ayırt etmenin en kolay yolu, lastik yanağında üç zirveli dağ ve kar tanesi (3PMSF) sembolünün yanı sıra M ve S harflerini (çamur ve kar) aramaktır. 3PSMF sembolü, lastiğin Motorlu Taşıtların Güvenliğine dair 661/2009 nolu AB Yönetmeliğinde belirtilen minimum performans kriterlerini karşıladığını gösterir.

Bu yönetmelik, Kasım 2012'de yürürlüğe girmiştir. M + S sembolü, kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırt etmek amacıyla lastik üreticileri tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Diş derinliği

Kış lastiklerinin daha derin dişleri, boşluklara kar ve çamurun dolmasına izin verir. Kulağa garip gelse de kar kara mükemmel bir şekilde tutunur, bu nedenle bu derin dişler çekişi artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, lastik sırtı, yasaların öngördüğü minimum derinlik olan 1,6 mm'ye inmeden önce kış lastiklerinin değiştirilmesi önemlidir.

Kış lastikleri

  • Üç zirveli dağ ve kar tanesi sembolü bulunur.
  • Yüksek oranda doğal kauçuk içerdiklerinden soğuk havalarda yumuşaklıklarını korurlar.
  • Sırtlarının üzerinde derin kanallar yer alır.
  • Birbirine geçmeli dar kanalları kar, çamur ve buzu dağıtır.


Uniroyal. A brand of Continental.*