Lastiğin bileşenleri

Binek lastikler, kompleks mühendislik çalışmalarının bir ürünüdür. Çok sayıda kauçuk bileşimi, farklı karbon karası tipleri, silika gibi dolgu malzemeleri ve kimyasallar içerirler. Şimdi lastiklerin nelerden meydana geldiğini öğrenelim.


Bir lastiğin bileşenleri

1. Lastik sırtı: Sentetik ve doğal kauçuktan yapılan sırt bölgesi, yolu kavrayarak yön kararlılığı ile aşınma ve yıpranma direnci sağlayan "üst sırt", yuvarlanma direncini ve karkasın hasar görmesini azaltan "alt sırt" ve sırt bölgesinden yanağa optimal bir geçiş sağlayan "omuz" olmak üzere üç bölgeden oluşur.

2. Eksiz üst sırt katları: Lastiğin dış katmanının hemen altında, kauçuğun içinde yer alan bu naylon kort, hız kabiliyetini iyileştirir.

3. Kuşak katları için çelik kort: Formun korunmasını ve yön kararlılığını artıran yüksek mukavemetli çelik kortlar. Yuvarlanma direncini azaltırken lastiğin kilometre performansını artırmaya yardımcı olur.

4. Tekstil kord katı: Suni ipek veya kauçuk polyester, iç basıncı kontrol ederek lastiğin formunu korur.

5. Bütil kauçuktan yapılan iç astar, hava ile doldurulan iç bölmeyi kapatarak tübles lastiklerde iç lastik görevi görür.

6. Yanak, karkası dışarıdan gelecek hasarlara ve hava koşullarına karşı korur. Yanak üzerinde lastik hakkında bilgiler de bulunur.

7. Naylon ve aramid elyaftan yapılan damak takviyesi, yön dengesini artırarak direksiyon hâkimiyetini sağlar.

8. Topuk profili: Bu sentetik kauçuk malzeme, konforla birlikte yön dengesini ve direksiyon hakimiyetini iyileştirir.

9. Topuk teli demeti: Kauçuğun içine yerleştirilen bu çelik tel, lastiğin janta sağlam bir şekilde oturmasını sağlar.


Uniroyal. A brand of Continental.*