Lastiğin çevresi: Neye izin verilir?

Yuvarlanma çevresi, lastiklerinizin bir devirde kat ettiği tam mesafe olduğundan lastik ebatlarını hesaplamada kullanılan önemli bir parametredir. Lastik ebatını hesaplayabilmek için gereken en önemli özellik olarak karşımıza çıkar.


Lastik ebatını hesaplama: 

Lastikleri değiştirmek çoğu sürücü için sorun değildir. En azından eski ve yeni lastik ebatları aynıysa. Ancak, bu her zaman böyle olmaz. Bunun sebepleri büyük farklılık gösterebilir ve çoğunlukla sürücüyle ilgilidir. Örneğin, daha küçük ebatta bir lastik kullanarak yakıt tasarrufu yapmak isteyebilirsiniz. Veya yollarda fark edilmek için daha geniş bir lastik ebatını tercih edebilirsiniz. Yine de genellikle sıradan sebepler söz konusudur. Örneğin, yeni bir araba satın aldığınızda eski lastiklerinizi kulllanıp kullanamayacağınızı merak edersiniz. Aklınızda ne olursa olsun, bu örneklerin tümünün ortak noktası, yeni bir lastik ebatıyla birlikte yuvarlanma çevresinin değişmesidir. Bu durumda istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Çünkü yuvarlanma çevresi standart lastiklerden çok farklı olursa araç muayenesinde sorun çıkabilir. Öyleyse nelere izin verilir?

Bu sorunun genel geçer bir cevabı yoktur. Sonuç olarak, lastik ebatları araçtan araca değişir. Aracınıza uygun lastik ebatını bulmak için genellikle yapmanız gerken tek şey lastiklerinizin yanağına bakmaktır. Bu bilgi sürücü kapısının iç tarafında da yer alır. Burada bulunmuyorsa araç el kitabında belirtilecektir. Ancak, bu bilgiler aracınızın lastiklerinin gerçek ebatını vermez. Şu formülü kullanarak bunu hesaplayabilirsiniz.

Uniroyal. A brand of Continental.*