Lastik hız sınıfları

Lastik hız sınıfları, bir lastiğin yasal olarak onay verilen maksimum hızını gösterir. Bu ölçüm, satın aldığınız lastiğin takıldığı aracın hızına uygun ve güvenli olduğunu garanti eder.


Lastik yanağındaki hız sınıfı


Lastiğimin hız sınıfını nerede bulabilirim?

Hız sınıfı, lastik yanağında yük endeksinden sonra yer alır. Bu örnekte, hız sınıfı W, aracın 168 mph hıza kadar kullanılmasının yasal olarak onaylanmış olduğunu gösterir.


Hız sınıfları nasıl hesaplanır?

Hız sınıfları, gerekli hıza ulaşılana kadar lastiğin hızının her 10 dakikada bir 10 km/saat artırıldığı laboratuvar testleriyle belirlenir. Hız sınıfı belirlenmeden önce lastiğin simülasyon yüklerle yapılan testlerde belirli bir hız seviyesini koruyabildiğinin kanıtlanması gerekir.

Hız sınıfı bir adet harfle temsil edilir. A en düşük, Y ise en yüksek sınıfı gösterir. Aşağıdaki grafikte göreceğiniz gibi, otomobil üreticilerinin araçlarının hızlarını zaman içinde artırması ile bunlara uygun hız sınıfları belirlenirken bazı anormallikler oluşabilir.

En yaygın lastik hız sınıfları, hızlar ve araç kullanımı


Hız sınıfları sadece hızla mı ilgilidir?

Hayır. Sürüş konforu, çekiş gücü, sırt aşınması ve viraj alma kabiliyetiyle de ilgilidir. Daha yüksek bir hız sınıfı genellikle daha iyi kavrama ve fren gücü sağlar, ancak soğuk havalarda daha düşük sırt ömrüne ve sürüş performansına yol açabilir. Bu nedenle V, Z, W ve Y sınıfı lastikler genellikle yüksek performanslı araçlar için daha uygundur.

Daha iyi performans için aracınızın lastiklerinin hız sınıfını yükseltebilirsiniz, ancak aracın azami hızı, daha düşük hız sınıfına uygun değilse lastik hız sınıfı asla düşürülmemelidir.

Farklı hız sınıflarından lastikleri kullanabilir miyim?

Bunu tavsiye etmesek de farklı hız sınıflarından lastikleri kullanmanız durumunda, aracınızın çekiş tipine bakılmaksızın düşük hız sınıfındaki lastiklerin ön aksta olduğundan emin olun. Bu, arkadan kayma ihtimalini önlemek içindir. Tüm lastiklerin araca uygun olması gerektiğini ve en düşük hız sınıfındaki lastiklerinizden daha yüksek hız yapmamanız gerektiğini unutmayın.

Her zaman aracınıza takılı olan 4 lastiğinizin aynı ebat, tip ve hız sınıfında olmasını tavsiye ediyoruz.

Uniroyal. A brand of Continental.*