Lastik yüz indeksi – Lastik yüz indeksi nedir?

Yük kapasitesi endeksi veya lastik yük sınıfı olarak da bilinen lastik yük endeksi; bir lastiğin maksimum yük kapasitesini, yani mutlak taşıma kapasitesini belirtir. Bu bilgiyi lastiklerinizin üzerinde bulabilirsiniz. Peki lastik yük endeksi nasıl hesaplanır?


Lastiklerin yük taşıma indeksi: Sınırı aşmamak

Belirtilen lastik yük kapasitesinin aşılmaması bir yasal gerekliliktir. Bu sayede lastiğin arızalanma riskini de önlemiş olursunuz. Aracınızın hızı ve lastiklerin hava basıncı yük kapasitesini etkiler. Yüksek hızlarda ağır yükle seyretmek lastiklerin üzerine ağır baskı bindiren kuvvetler yaratır. Çok ağır yük altında lastikler hasarlanabilir. Bu noktada lastik ömrü gibi diğer faktörler de genellikle belirleyicidir. Ancak, lastiklerinizin yük kapasitesini aşmayarak aşırı yüklerin neden olduğu hasarın neredeyse tamamen önüne geçebilirsiniz.

Lastiğin yük kapasitesi söz konusu olduğunda hava basıncı da önemlidir. Hava basıncı düştükçe aracınızın yük kapasitesi de kademeli olarak düşer. Diğer yandan, hava basıncı arttıkça yük kapasitesi artar. Ancak, sürüş davranışını değiştirebileceği için önerilen değer aşılmamalıdır. Hava basıncını 0,1 bar artırdığınızda lastik yük endeksinin değeri 1 artar.


Uniroyal. A brand of Continental.*