Lastiklerin ortalama kullanım süresi ne kadardır?

Lastiklerin kullanım süresi ne kadardır, aracımın lastiğinin daha uzun ömürlü olmasını nasıl sağlarım, ne zaman yeni lastik almalıyım gibi soruları birçok sürücü sürekli düşünmektedir. Yağmurda dahi güvenli ve keyifli bir sürüş için lastikler sağlam olmalıdır. Lastiklerin sağlam kalması için formunu korumak da oldukça kolaydır. Önemli ipuçları ve püf noktaları hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.


Lastiklerini ortalama kullanım süresi ne kadardır? 

Bir lastiğin kesin bir kullanım süresi yoktur. Tek istisna, maksimum 60 mil/saat hız limiti olan özel izne tabi römork lastiklerinin altı yıldan daha eski olamayacağıdır. Diğer tüm durumlarda, lastiklerin kullanım ömrünü belirlemek sürücüye kalmıştır. Ancak, karayolu trafik kanununda, araçların tüm donanımıyla her zaman yola çıkmaya elverişli durumda olması gerektiği açık bir şekilde belirtilmektedir ve bu kanun kapsamına lastikler de dahildir.

Lastiklerinizi kullanmaya devam etmenize ve değiştirme zamanına karar vermenize yardımcı olacak birkaç kriter vardır. Prensipte şu kural geçerlidir: Her birinin diş derinliği en az 1,6 mm olan ve on yıldan eski olmayan aynı ebat ve desende dört lastik kullanmak.

Lütfen şu noktaları göz önünde bulundurun: Islak ve karlı havalarda sürüş güvenliği, lastiklerinizin diş derinliği, desen tasarımı ve kauçuk bileşimi ve sırt yapısından etkilenir. Diş derinliği azaldıkça ıslak veya karla kaplı yollarda fren performansı kademeli olarak azalır. Diş derinliği azaldıkça ıslak yolda suda kızaklama riski artar.

Bu nedenle lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmenizi, ıslak ve karlı yollarda hızınızı azaltmanızı ve zamanı geldiğinde lastiklerinizi değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.


Uniroyal. A brand of Continental.*