Ön ve arka lastikler için planlı rotasyon ve değişiklik

Planlı rotasyon ve değişiklik yapmadığınızda lastiklerinizin ömrü kısalır. Araba kullananlar lastiklerinin yerini düzenli aralıklarla değiştirmeyi unutmamalıdır. Lastikleri bir bayide mi yoksa kendiniz mi değiştireceğinizin tercihi size aittir. 

Önemli olan şey: Aşınmayı kontrol altında tutmak

Sürüş sırasında farklı akslara takılı lastikler farklı derecelerde aşınabilir. Aracın tahrik sisteminin yanı sıra sürüş tarzı da aşınma derecesini etkiler. Yüksek hızda uzun yolculuklar lastikleri daha hızlı aşındırır. Örneğin, lastik izinde bir değişiklik tek yönlü aşınmaya yol açabilir. Kaldırıma hafif çarpmalar dahi aşınmayı artırabilir. Bu yüzden düz yolda giderken lastiklerde artan bir yuvarlanma gürültüsü duyuyorsanız dikkat etmelisiniz. Bu durum, ciddi bir aşınmanın olduğunu gösterir.

Genel olarak, çeker aksa takılı lastikler daha fazla basınca maruz kalır: Önden çekişli araçlarda ön lastikler, arkadan çekişli araçlarda ise arka lastikler daha hızlı aşınır. Çeker aksın yanı sıra, direksiyon kuvveti de lastikler üzerinde önemli bir rol oynar ve etkilidir. Önden çekişli araçların ön lastikleri iki kat strese maruz kalır.

Uniroyal. A brand of Continental.*