Doğadan ilham alındı: Maksimum suda kızaklama performansı için geliştirilmiş Sha Skin Teknolojisi

Doğadan ilham aldık:

Suda maksimum kızaklama performansı için geliştirilmiş Shark Skin Teknolojisi

Unıroyal RaınSport5 ve denizlerdeki rol modeli

Shark skin yapısı

Köpek balığının derisindeki pullara yakından bakış

Köpek balıkları, suda çok az dirençle sessizce hareket edebilen hızlı yüzücülerdir. Köpek balıkları derilerinin yüz milyonlarca yıllık evrimi sayesinde denizlerdeki hakimiyetlerini koruyabilmektedir ve biz de bu sıra dışı evrimden ilham alarak Shark Skin Teknolojisini geliştirdik.

Peki, bu görkemli canlının derisini bu kadar eşsiz ve olağanüstü kılan tam olarak nedir?


İLHAM KAYNAĞIMIZA YAKINDAN BAKIŞ

Köpek balıklarının derisi, pürüzlü mikro yüzey oluşturan çok sayıda küçük pulla kaplıdır. Pulların özel tasarımı sayesinde, köpek balığı derisinin üzerinden su akarken su türbülansı azaltılır. Bu pullar, sürtünme ve enerji kaybını azaltılarak köpek balığının daha az çabayla daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Aynı şeyi yapabileceğimizi ve hatta yağmurlu havalar için en iyi performansa sahip lastikleri üreterek sürüş deneyiminizi iyileştirebileceğimizi hayal ettik.


Başla
 


Biyonik teknolojiler, lastik alanındaki yeni gelişmelere her zaman ilham kaynağı olmuştur. Fakat bu yeni teknolojiyi özel kılan, köpekbalığı derisinin yarattığı etkinin lastiğe aktarılmasıdır.


Ulrich Behr, Uniroyal Endüstriyel Tasarımcı

DOĞA TEKNOLOJİYE DÖNÜŞÜYOR

Her zaman lastiklerin yol ile temasını sürdürmek isteriz. Su, bu teması keserek iyi bir yol tutuş sağlamanızı engeller. Islak zeminde araç kullanırken fren yapmayı veya direksiyon hakimiyetini imkansız bir hale getirir ve suda kızaklama meydana gelir.

Lastiklerimizi ıslak zeminde en iyi performans sergileyecek şekilde geliştirmek her zaman hedefimiz olmuştur. Bu nedenle, farklı teknolojileri ürünlerimizi en üst seviyeye taşımak için yakından takip ediyoruz. Yağışlı havalar için güvenilir lastikler yaratma hedefimiz, bizi doğa olaylarını incelemeye ve gözlemlerimizi teknolojiye aktarmak için biyonik çalışmalar yapmaya yönlendirdi.


Başla

Shark Skin Teknolojisi kullanılmadığında:  Pürüzsüz zeminler nedeniyle su türbülanslı olarak akar ve bu durum da yüksek akış direncine neden olur.

Başla

Shark Skin Teknolojisi kullanıldığında:  Shark Skin yapısı suyun neredeyse sıfır türbülans ile akmasını sağlar.


UNIROYAL RAINSPORT 5: ISLAK ZEMİNDE EN İYİ PERFORMANS NASIL SERGİLENİR?

Suda kızaklamayı önlemek için doğadan ilham aldık ve biyonik teknolojilerden faydalandık. Uniroyal RainSport 5'in sırt deseninde köpekbalığı derisinin suda yarattığı etkiden esinlenerek su türbülansını azalttık ve böylece lastiklerdeki su tahliye hızını arttırdık.

Bu teknoloji, lastiklerin yol ile temasını kesmeden ıslak zeminde ilerleyebilmesini sağlıyor. Su, geniş blok içi oluklardan hızla geçerken, etkili bir şekilde dağılıyor. Böylece, lastikler yol tutuşunu sürdürüyor ve suda kızaklama riski azaltıyor.

Başla
 

TEKNOLOJİYİ DENEYİME DÖNÜŞTÜRMEK

Başla
 

ISLAK ZEMİNDE EN İYİ PERFORMANS İÇİN RAINSPORT 5

Sürüş deneyiminizi daha da iyileştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Siz de böylece, güvenli ve keyifli sürüşten artan zamanın tadını çıkarabilirsiniz. RainSport 5, sınıfının en iyi ıslak zemin performansını, geliştirilmiş kilometre performansı ve üstün direksiyon hakimiyetiyle birleştiriyor.

  • Özel olarak geliştirilmiş Shark Skin Teknolojisi, suda kızaklama riskini azaltır.
  • Optimize edilmiş sırt tasarımı, daha yüksek kilometre performansı sağlar ve gürültüyü azaltır.

Daha sert bir tabana sahip olan bu lastik, üst düzey viraj dengesi, mükemmel direksiyon tepkisi ve maksimum sürüş keyfi için kontrol sağlar.


Lastiğinizi bulun


Sosyal medyada neler oluyor? #masterthewet


Daha detaylı bilgi almak ister misiniz?

Suda kızaklama nedir?

aquaplaning Kopie

Lastikleriniz ve yol arasında bir su tabakası oluştuğunda bu durum yol ile lastiğin temasını keser.

Daha fazla bilgi

Yoğun yağmurda da sürüş keyfinize ara vermeyin

01_heavy_rain

Yoğun yağışlı havalarda sürüş keyfinize ara vermemek için ipuçlarına göz atın.

Daha fazla bilgi

Değerlerimiz

05_Our_values

Odağımızı yoldan ayırmamak ve kim olduğumuzu unutmamak için bizi tanımlayan dört marka değerimiz ile sizlere hizmet ediyoruz.

Daha fazla bilgi
Uniroyal. A brand of Continental.*