Self Supporting Runflat (SSR)

Run-flat teknolojisi ile sizi yolda bırakmayan lastikler

Lastikleriniz sıklıkla delinmez. Ancak, lastikleriniz sizi yolda bırakırsa hareket kabiliyetiniz ciddi anlamda kısıtlanır. Çünkü, standart lastik hava kaybetmeye başladığında lastik yanağı, jant ve yol arasında sıkışır. En kötü senaryoda lastik patlayabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında yedek lastiğin takılması gerekir. Aksi takdirde yolculuğunuza devam edemeyebilirsiniz. Diğer yandan, run-on-flat veya kendinden destekli lastikler olarak da bilinen run-flat lastikler, sürücülerin lastikte meydana gelen delinme problemleri ile daha güvenli ve stressiz bir şekilde başa çıkmalarını sağlar.

Run-flat lastik nedir? Run-flat lastikler nasıl çalışır?

Run-flat lastikler, bagajınızda yedek lastik ve kriko taşınmasını gerektirmeyen kendinden destekli lastiklerdir. Standart lastiklerin aksine, run-flat lastiklerde basınç kaybı yaşanılan durumlarda kendinden destekli ve güçlendirilmiş bir lastik yanağı bulunur. Lastik delindiğinde bu tasarım, lastik yanağının yol yüzeyi ve jant arasında sıkışarak ezilmesini önler.


Konventioneller Reifen ohne Runflat
Runflat Reifen bei Reifenpanne

Neden Run-flat lastikleri tercih etmelisiniz? Run-flat lastiklerin avantajları nelerdir?

Run-flat lastikleriniz delinse dahi yola devam etmeniz ve aracınızın kontrolünü sağlamak mümkündür. Delinme sonrasında saatte 80 km hızla 80 km daha yola devam edilebilir. Yani, yakındaki bir araç teknik servisine kadar gidebilirsiniz. İşlek bir yolun kenarında durmanıza veya türlü zorluklarla lastiğinizi değiştirmenize gerek kalmaz. Aynı şekilde, yağmurlu veya karlı havalarda yol kenarında lastik değiştirme zahmetine katlanmanız gerekmez. Ayrıca, aracınızda büyük yer kaplayan bir stepne bulundurmak zorunda kalmazsınız, böylece bagajınızda saklama alanınız genişler ve aracınızın toplam ağırlığı azalır.


Run-flat lastiklerin dezavantajları

Bir Run-flat lastik, standart bir lastikten yaklaşık 300 gram daha ağırdır. Run flat lastiklerin fiyatları da standart lastiklere kıyasla biraz daha yüksektir. Buna rağmen, özellikle standart olarak takılan run-flat lastikleri satın almak uzun vadede yine de daha ekonomiktir; çünkü fabrika çıkışında araçlarda bir stepne veya lastik tamir kiti bulunmaz.


Run-flat lastik işaretleri

Run-flat lastikler yanak işaretlerinden ayırt edilebilir.

Bu lastiklerin yanağında ‘F’ harfi bulunur, bu harfi taşıyan lastiklerin delinme sonrasında karayolunda kullanıma uygun olduğu test koşullarında kanıtlanmıştır. Örneğin: 205/55 RF 16. Ayrıca tüm marka lastiklerin yanağında salyangoza benzer bir sembol bulunur.


Run-flat lastiklerde üreticileri tarafından kullanılan kısaltma

Bunun yanında, tüm run-flat lastiklerin dış lastik yanağında lastiği veya araç üreticisini gösterir bir etiket yer alır. Çoğu üretici run-flat lastikler için kendi terminolojisini kullanır, bunlardan en yaygın olanları şunlardır: RFT, CSR, DSST, HRS, EMT, ROF, SST, ZP ve XRP.

Uniroyal ve Continental Run-flat lastikleri SSR lastikleri olarak adlandırılır. SSR kısaltması ‘self-supporting run-flat’ lastiklerin baş harfleridir.

Bu etiketleme sistemi, 19 Ocak 2006 tarihinde yürürlüğe giren ve kendinden destekli lastiklerin işaretlerini ve testlerini düzenleyen ECE Yönetmeliği 30'u (ECE-R 30) destekler niteliktedir.


  • Run-flat nedir?

Run-on-flat veya kendinden destekli lastikler olarak da bilinen run-flat lastiklerin yanağı güçlendirilmiştir. Bu lastiklerin tasarımı sayesinde, delinme durumunda aracın bagajında bir yedek lastik ve kriko bulundurulması gerekmez.

  • Bir lastiğin Run-flat olduğunu nasıl anlarız?

Run-flat lastikler yanak işaretlerinden ayırt edilebilir. Lastik yanağında jant çapından önce ‘F’ harfi bulunur. Bu harfi taşıyan lastiklerin delinme sonrasında karayolunda kullanıma uygun olduğu test koşullarında kanıtlanmıştır.  . Örneğin: 205/55 RF 16

  • Run-flat lastikleri kim takabilir?

Run-flat lastikleri uzman bayiler takıp ve çıkarabilir. Run-flat lastikleri değiştirme konusunda eğitimli ve sertifika sahibi olmak gerekir.

Lastikler sıklıkla delinmez. Ancak, lastiğiniz sizi yolda bırakırsa hareket kabiliyetiniz ciddi anlamda kısıtlanır. Çünkü standart lastik hava kaybetmeye başladığında lastik yanağı, jant ve yol arasında sıkışır. En kötü senaryoda lastik patlayabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında yedek lastiğin takılması gerekir. Aksi takdirde yolculuğa devam edilemez. Diğer yandan, run-on-flat veya kendinden destekli lastikler olarak da bilinen run-flat lastikler, sürücülerin delinmelerle daha güvenli ve stressiz bir şekilde başa çıkmalarını sağlar.

Uniroyal. A brand of Continental.*